Rośnie aktywność najemców biur w stolicy i zmniejsza się dostępność najlepszej powierzchni. W czwartym kwartale 2023 roku zostały podpisane umowy na 255 tys. mkw., podczas gdy w poprzednich trzech było to do 170 tys. mkw. – wynika z najnowszych danych CBRE. W całym 2023 roku do użytku oddano 61,2 tys. mkw. przestrzeni do pracy, z czego 87 proc. było wynajęte już na koniec grudnia, co nie zdarzało się w ubiegłych latach. Miniony rok był także pierwszym, w którym odnotowano spadek podaży, związany m.in. z modernizacjami i przebudowami istniejących budynków.
Dostępność nowoczesnej przestrzeni biurowej w stolicy, zwłaszcza w centrum, szybko się kurczy. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, utrzymuje się relatywnie wysoka aktywność najemców, a tym samym popyt na biura w mieście. Wyraźny spadek pustostanów widzimy przede wszystkim w ścisłym centrum. Po drugie, rynek biurowy w Warszawie jest coraz bardziej dojrzały, w związku z czym pojedyncze starsze nieruchomości są stopniowo wyłączane z użytkowania w celu ich modernizacji czy adaptacji do innych funkcji. Choć aktywność deweloperów w ostatnim czasie nieco wzrosła, to cały czas powierzchnia oddawana do użytku nie nadąża za potrzebami biurowymi w stolicy. W efekcie w 2023 roku po raz pierwszy odnotowano spadek całkowitej podaży biurowej w mieście, który wyniósł 0,6 proc.
Katarzyna Gajewska, dyrektor w dziale badań i analiz rynku w CBRE
Wyższy apetyt na biura
Pustostany w dół
Wyższy popyt na biura w Warszawie i niższa dostępność powierzchni są jednymi z czynników wzrostu stawek czynszu. Średni koszt wzrósł o 4,2 proc. w ciągu roku do 20,64 euro za mkw. za miesiąc, a stawki za najlepsze powierzchnie w centrum zwiększyły się o 3,8 proc. rok do roku i wynoszą obecnie 27 euro za mkw. za miesiąc
Katarzyna Gajewska