03
lipca
2014
|
00:00
Europe/Amsterdam

CBRE DORADZAŁA PRZY SPRZEDAŻY NAJBARDZIEJ GEOGRAFICZNIE ZRÓŻNICOWANEGO PORTFOLIO NIERUCHOMOŚCI LOGISTYCZNYCH W EUROPIE

Londyn, 3 lipca 2014 – CBRE doradzała przy zakończonej sukcesem transakcji sprzedaży portfolio składającego się z 19 obiektów w imieniu banku SEB. Nabywcami są globalna firma inwestycyjna Blackstone oraz wiodący fundusz inwestycyjny Tritax. Wartość transakcji wyniosła ok. 350 milionów euro. Jest to najbardziej zróżnicowane pod względem geograficznym portfolio logistyczne sprzedane kiedykolwiek w Europie.

Liczący 18 najważniejszych obiektów logistycznych portfel nieruchomości, nabyty przez Blackstone za 275 milionów euro znajduje się w ośmiu krajach europejskich: Austrii, Francji, Niemczech, na Węgrzech, Holandii, Norwegii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Pozostały pojedynczy obiekt, zlokalizowany w Doncaster w Anglii, to magazyn o powierzchni 70 147 mkw. o średnim terminie niewygasłych umów najmu wynoszącym ponad pięć lat. Został on sprzedany osobno funduszowi Tritax za ok. 74 milionów euro.

Łącznie nieruchomości składają się z 504 444 mkw. powierzchni najmu wynajętych 35 najemcom za ponad 24 milionów euro czynszu rocznie. Nieruchomości w portfolio należą do różnych funduszy – trzech w ramach spółek celowych a pozostałe 16 jako aktywa nieruchomościowe.

James Markby, Head of EMEA Industrial and Logistics Investment, CBRE, powiedział:

"Jest to najbardziej zróżnicowane pod względem geograficznym portfolio jakie kiedykolwiek zostało sprzedane w Europie. Zainteresowanie tą transakcją potwierdza istnienie dużego zapotrzebowania na wysokiej jakości nieruchomości logistyczne w Europie ze strony inwestorów. Sprzedaż została zaplanowana w czasie w taki sposób, aby współgrać z poprawą nastrojów gospodarczych w regionie oraz z powracającym zainteresowaniem inwestorów nieruchomościami logistycznymi na rynkach poprzednio uznanych za peryferyjne, takich jak Austria, Węgry, Norwegia czy Hiszpania”.

Cała transakcja, od rozpoczęcia działań marketingowych do podpisania umów, została ukończona w 12 tygodni.

SEB jest wiodącym bankiem korporacyjnym i inwestycyjnym w krajach nordyckich, zajmującym się obsługą dużych korporacji i instytucji finansowych, a także świadczącym usługi w zakresie bankowości korporacyjnej, handlu i rynków kapitałowych oraz globalnych usług transakcyjnych.