Warsaw,
01
lipca
2015
|
12:01
Europe/Amsterdam

LONDYN NIEZMIENNIE POZOSTAJE NAJDROŻSZĄ LOKALIZACJĄ BIUROWĄ ŚWIATA

Podsumowanie
  • Cztery z pięciu najdroższych lokalizacji to rynki azjatyckie
  • Warszawa tanieje - spadła o 25 miejsc w porównaniu rok do roku – zajmuje 85 miejsce na liście najdroższych lokalizacji biurowych

Londyńska dzielnica West End po raz kolejny została uznana, za najdroższą lokalizację biurową świata, wynika z raportu Global Prime Office Occupancy Costs przygotowanego przez Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku firmy CBRE. Według zestawienia Warszawa znajduje się na 85 miejscu wśród najdroższych lokalizacji, oznacza to spadek o 25 miejsc w porównaniu do zeszłego roku.

Najdroższa lokalizacja na świecie – londyńska dzielnica West End – oferuje koszty najmu na poziomie 223 EUR/mkw./m-c, na drugim miejscu znajduje się Hong Kong (Centrum) z czynszami na poziomie 212 EUR/mkw./m-c, na trzecim ulica Finansowa w Pekinie oferująca stawki najmu o wartości 163 EUR/mkw./m-c. Czwartą najdroższą lokalizacją biurową na świecie jest dzielnica Centralnego Obszaru Biznesu zlokalizowana w Pekinie z poziomem czynszów 157 EUR/mkw./m-c, pierwszą piątkę zamyka stolica Indii – Nowe Delhi z dzielnicą biznesową – 131 EUR/mkw./m-c.

Warszawa, po uwzględnieniu wszystkich kosztów najmu na poziomie 34 EUR/mkw./m-c, znalazła się na 85 pozycji. Oznacza to spadek o 14 miejsc w stosunku do rankingu z trzeciego kwartału 2014 oraz o 25 miejsc niżej w porównaniu rok do roku. Warszawa jest siódma wśród miast, gdzie koszty najmu spadły najbardziej.

 

Joanna Mroczek, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Marketingu w CBRE
Ranking CBRE uwzględnia wszystkie koszty, jakie muszą ponieść najemcy wynajmując biuro w najlepszych budynkach w Warszawie. Ponieważ w chwili obecnej najwięcej budynków budowanych jest w Centrum, jesteśmy świadkami dosyć istotnego obniżania się czynszów w kluczowych lokalizacjach. Przewidujemy, że spadki będą odnotowywane co najmniej do końca 2016r. – pierwszej połowy 2017r, kiedy największe nowe budynki takie jak Q22 czy Warsaw Spire zostaną wynajęte. W następnych latach możemy spodziewać się stopniowej stabilizacji.
Joanna Mroczek, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Marketingu w CBRE
Łukasz Kałędkiewicz, Senior Director Działu Powierzchni Biurowych w CBRE
Od kilku lat mamy rynek najemców, którzy korzystają z niezwykle szerokiej oferty na rynku. Coraz więcej firm stać na lokalizację bliżej Centrum w coraz lepszych budynkach. Z drugiej strony nowe projekty są coraz bardziej zaawansowane zarówno pod względem technicznym jaki i wizualnym, a starsze budynki muszą poprawiać swój standard, żeby sprostać konkurencji. W ten sposób rynek wymusza coraz wyższy poziom oferty, na czym korzystają nie tylko najemcy ale również wszyscy mieszkańcy stolicy. Obniżające się czynsze nie oznaczają w tym przypadku stagnacji, a wręcz przeciwnie, wzmożoną aktywność firm poszukujących nowej siedziby. 
Łukasz Kałędkiewicz, Senior Director Działu Powierzchni Biurowych w CBRE

CBRE zbadała koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych w 127 miastach na całym świecie. W pierwszej 50-tce znalazło się 19 rynków z regionu EMEA, 20 z Azji i Pacyfiku oraz 11 z obu Ameryk.

Podczas gdy na badania porównawcze w dolarach amerykańskich wpływ miały różnice kursowe, roczne zmiany procentowe kosztów najmu oparte są na lokalnych walutach i metodach badań i nie miały na nie wpływu zmiany wartości walut.

Na potrzeby tej notatki prasowej stawki całkowitych kosztów najmu zostały przekalkulowane na EUR/mkw./rok.

10 najdroższych lokalizacji biurowych na świecie

(w EUR/mkw./m-c)

Pozycja

Lokalizacja

Koszty najmu

     

1

Londyn – dzielnica West End, Wielka Brytania

223

2

Hong Kong (Centrum), Hong Kong

212

3

Pekin (Ulica Finansowa), Chiny

163

4

Pekin (Centrum), Chiny

157

5

New Delhi (Connaught Place - Centrum), Indie

131

6

Hong Kong (West Kowloon), Hong Kong

125

7

Tokio (Marunouchi Otemachi), Japonia

120

8

Londyn – dzielnica City, Wielka Brytania

119

9

Moskwa, Rosja

107

10

Nowy Jork (Midtown Manhattan), USA

106

Lokalizacje o najbardziej dynamicznych zmianach stawek czynszu w skali roku

(według lokalnych walut i metod badań)5 lokalizacji o największym wzrośnie kosztów najmu

Pozycja

Lokalizacja

Zmiana %

     

1

Dublin, Irlandia

26,1

2

Seattle (Śródmieście), USA

22,2

3

Panama City, Panama

17,6

4

Belfast, Wielka Brytania

13,3

5

Helsinki, Finlandia

12,1

5 lokalizacji o największym spadku kosztów najmu

Pozycja

Lokalizacja

Zmiana %

     

1

Moskwa, Rosja

-22,4

2

Buenos Aires, Argentyna

-10,8

3

Monterrey, Meksyk

-6,7

4

Hong Kong (West Kowloon), Hong Kong

-6,6

5

Calgary (Śródmieście), Kanada

-4,9

7

Warszawa, Polska

-4,7