26
czerwca
2014
|
00:00
Europe/Amsterdam

LONDYN UTRZYMUJE POZYCJĘ NAJDROŻSZEJ LOKALIZACJI BIUROWEJ NA ŚWIECIE

• 3 z 5 najdroższych lokalizacji świata to rynki azjatyckie
• Warszawa na 60 miejscu na liście najdroższych lokalizacji biurowych
• Warszawa na 16 miejscu na świecie pod względem spadku kosztów najmu

Warszawa, 26 czerwca 2014 – Londyńska dzielnica West End utrzymuje pozycję lidera w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata, zgodnie z raportem Global Prime Office Occupancy Costs (Koszty najmu w najdroższych lokalizacjach na świecie), wydawanym dwa razy w roku przez Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku w CBRE. Londyn wygrał cały ranking, ale to Azja nadal dominuje na liście - 3 z 5 najdroższych lokalizacji świata to rynki azjatyckie. Raport pokazuje również, że czynsze rosły najszybciej w obu Amerykach, gdzie obserwuje się kontynuację poprawy rynku nieruchomości.

Londyński West End, gdzie najwyższe koszty najmu sięgają 180,43 EUR/mkw./m-c, zajmuje 1 miejsce w rankingu najdroższych destynacji biurowych, na drugim miejscu uplasował się Hong Kong (Centrum) – 157,42 EUR/mkw./m-c, na trzecim Pekin (Ulica Finansowa) – 126,25 EUR/mkw./m-c, na czwartym Pekin (Centrum) – 121,75 EUR/mkw./m-c, a pierwszą piątkę zamyka Moskwa – 112,48 EUR/mkw./m-c.

Warszawa, z najwyższymi kosztami najmu na poziomie 35,56 EUR/mkw./m-c uplasowała się na 60 miejscu na liście najdroższych lokalizacji biurowych na świecie.

Konrad Heidinger. Konsultant w dziale doradztwa i badań rynku, powiedział:

„Warszawa zajęła 60 miejsce na liście najdroższych lokalizacji biurowych świata. Stolica Polski poprawiła swoją pozycję w rankingu o 3 pozycje mimo spadku najwyższych czynszów w ciągu ostatnich kilku kwartałów. Lepszy wynik w zestawieniu jest spowodowany głównie silniejszą obniżką stawek czynszowych w innych miastach biorących udział w badaniu. W zakresie najdroższych rynków biurowych obserwujemy obecnie polaryzację. Najlepsze lokalizacje stają się coraz droższe, podczas gdy wiele miast notowanych nieco niżej w rankingu zarejestrowało w ostatnim czasie spadki.”

„W związku z dużą ilością budowanej powierzchni w centrum Warszawy należy spodziewać się dalszej presji na spadek najwyższych czynszów, jednak popyt na stołeczne biura utrzymuje się w dalszym ciągu na bardzo wysokim poziomie” – dodał Konrad Heidinger.

Globalnie koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych wzrosły o 2,3% przez ostatnie 12 miesięcy, kończąc na pierwszym kwartale 2014. Najwyższy roczny wzrost odnotowano w obu Amerykach (do 3,3%) oraz w regionie Azji i Pacyfiku (do 2,9%). W regionie EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka) zaobserwowano spadek kosztów najmu o średnio 0,1% w stosunku do roku ubiegłego. Wyniki w poszczególnych regionach są zgodne z aktualnymi trendami ekonomicznymi – w ciągu ostatniego roku gospodarka w obu Amerykach była mocniejsza niż w obszarze EMEA.

„Przewidujemy, że stawki czynszów utrzymają się, ale pod koniec 2014 roku mogą nieco wzrosnąć. Najemcy są nadal świadomi wysokości kosztów najmu, a popyt na najlepsze lokalizacje biurowe ciągle wzrasta.” – powiedział Dr Raymond Torto, Globalny Prezes CBRE Research. „Z wyjątkiem kilku lokalizacji, głównie w regionie Azji i Pacyfiku, nie ma wystarczającej liczby nowych projektów w budowie, aby nasycić rynek. W związku z tym spodziewamy się, że czynsze w najlepszych lokalizacjach będą nadal rosły, na co wpływ mają również zwiększające się koszty utrzymania budynków.”

CBRE zbadała koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych w 126 miastach na całym świecie. W pierwszej 50-tce znalazło się 21 rynków z regionu EMEA, 20 z Azji i Pacyfiku i 9 z obu Ameryk.

Podczas gdy na badania porównawcze w dolarach amerykańskich wpływ miały różnice kursowe, roczne zmiany procentowe kosztów najmu oparte są na lokalnych walutach i metodach badań i nie miały na nie wpływu zmiany wartości walut.

Na potrzeby tej notatki prasowej stawki całkowitych kosztów najmu zostały przekalkulowane na euro/mkw./rok.Przeczytaj więcej
Przeczytaj więcej