20
grudnia
2013
|
00:00
Europe/Amsterdam

LONDYN ZDETRONIZOWAŁ HONG KONG

LONDYN ZDETRONIZOWAŁ HONG KONG JAKO NAJDROŻSZĄ LOKALIZACJĘ BIUROWĄ NA ŚWIECIE
***
4 z 5 najdroższych lokalizacji to rynki azjatyckie
***
Warszawa na 63 miejscu - 2 pozycje niżej w porównaniu do rankingu za 1 kw. 2013
***
Wzrastają średnie stawki czynszu za najlepsze lokalizacje na świecie

Nowy Jork/Warszawa, 20 grudnia 2013 – Londyński West End zdetronizował Hong Kong (Centrum) w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata, zgodnie z raportem Prime Office Occupancy Costs (Koszty najmu w najdroższych lokalizacjach na świecie), wydawanym dwa razy w roku przez Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku w CBRE. Londyn wygrał cały ranking, ale to Azja nadal dominuje na liście - 4 z 5 najdroższych lokalizacji świata to rynki azjatyckie. Raport pokazuje również, że czynsze rosły najszybciej w obu Amerykach, gdzie obserwuje się kontynuację poprawy rynku nieruchomości.

Londyński West End, gdzie średni całkowity koszt najmu to 171,88 EUR/mkw./m-c, zajmuje 1 miejsce w rankingu najdroższych destynacji biurowych, na drugim miejscu uplasował się Hong Kong (Centrum) – 155,42 EUR/mkw./m-c, na trzecim Pekin (Ulica Finansowa) – 130,58 EUR/mkw./m-c, na czwartym Pekin (Centrum) – 125,67 EUR/mkw./m-c. Pierwszą piątkę zamyka Hong Kong (West Kowloon) – 113,08 EUR/mkw./m-c.

Warszawa, ze średnią stawką czynszu na poziomie 35,56 EUR/mkw./m-c, zajęła 63 miejsce, o 2 niżej w porównaniu do rankingu z 1 kwartału 2013.

Konrad Heidinger, Konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE w Polsce, powiedział:

„Warszawa spadła o 2 pozycje w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata i zajmuje obecnie 63 miejsce. Spadek jest spowodowany przede wszystkim relatywnie dużą ilością budowanej obecnie powierzchni biurowej. Według stanu na koniec 2013 r. deweloperzy realizowali ponad 600.000 mkw. stołecznych biur. W ciągu najbliższych 2-3 lat spodziewamy się dalszego spadku najwyższych stawek czynszu, jednak przewidywane obniżki nie powinny przekroczyć 10%. Stolica Polski w dalszym ciągu pozostaje bardzo prestiżową lokalizacją na mapie Europy i coraz częściej jest porównywana z krajami zachodnioeuropejskimi, wyraźnie dominując na tle Europy Środkowo-Wschodniej.”

Globalnie stawki najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych wzrosły o 2,2% przez ostatnie 12 miesięcy, kończąc na trzecim kwartale 2013. Roczny wzrost, od 1,4%, został odnotowany z końcem pierwszego kwartału b.r. Wszystkie 3 regiony świata wykazały roczny wzrost kosztów najmu, największy – na poziomie 4,6% - zaobserwowano w obu Amerykach, 3,2% w Azji i Pacyfiku, a najniższy 0,4% w regionie EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka). Wyniki te świadczą o relatywnie silnym ożywieniu rynku na całym świecie.

Podczas gdy na badania porównawcze w dolarach amerykańskich wpływ miały różnice kursowe, roczne zmiany procentowe stawek czynszów oparte są na lokalnych walutach i metodach badań i nie miały na nie wpływu zmiany wartości walut.

(więcej informacji w dokumencie)Przeczytaj więcej
Przeczytaj więcej