Warsaw,
22
października
2015
|
15:00
Europe/Amsterdam

PĘDZĄCY TYGRYS

czyli warszawski rynek powierzchni biurowych po III kwartale 2015

Według raportu Market View - Warszawski Rynek Biurowy w III kw. 2015 przygotowanego przez ekspertów firmy CBRE, trzeci kwartał roku dla warszawskiego rynku biurowego był szczególny w świetle obecnych trendów dominujących w tym sektorze. Znacząco spadł poziom pustostanów, wynoszący na koniec III kw. 12,9%, a także wolumen wynajętej powierzchni oraz absorpcja osiągnęły historycznie najwyższy poziom.

W okresie od lipca do września obserwowaliśmy wzrost aktywności najemców, ponad 200 firm wynajęło więcej niż 220 tys. mkw. powierzchni biurowej, co jest rekordowo najwyższym wynikiem. Wśród tych, które wynajęły nowe biura są choćby DLA Piper, Astra Zeneca, Samsung Electronics czy Asus. Aktywność najemców zaobserwowana w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku zrównała się z poziomem najmu za cały 2014 rok.

Łukasz Kałędkiewicz, Starszy Dyrektor, Dział Powierzchni Biurowych w CBRE
Już od kilku kwartałów w kontekście stołecznego rynku biurowego mówimy o rynku najemcy i to określenie jest wciąż aktualne. Dla firm potrzebujących nowej powierzchni biurowej lub zainteresowanych powiększeniem przestrzeni warszawski rynek dawno nie był tak sprzyjający - możliwości wyboru lokalizacji oraz standardu budynku rosną, a wraz z nimi apetyt na lepsze warunki najmu. Sytuacji sprzyja rosnąca marka Warszawy na arenie międzynarodowej, to największe w kraju centrum biznesu z doskonale wykształconą kadrą pracowniczą. Warszawa staje się co raz częściej centralą dla firm operujących w regionie Europy Środkowo – Wschodniej. 
Łukasz Kałędkiewicz, Starszy Dyrektor, Dział Powierzchni Biurowych w CBRE

Wysoka aktywność najemców spowodowała spadek wskaźnika pustostanów, który na koniec III kw. wyniósł 12,9%. W nadchodzących kwartałach 2016 roku planowane jest dostarczenie na rynek znacznej ilości powierzchni biurowej, głownie w Centrum Warszawy. Z tego powodu przewidywany jest wzrost wskaźnika pustostanów, przynajmniej do połowy 2016 roku.

Łukasz Kałędkiewicz, Starszy Dyrektor, Dział Powierzchni Biurowych w CBRE
Nadchodzące kwartały zdecydowanie zmienią panoramę Warszawy oraz sytuację na rynku. W budowie pozostają 44 budynki biurowe, podaż w Centrum Warszawy wzrośnie o 23%. Powoli obserwujemy malejącą ilość projektów spekulacyjnych i rosnącą ilość budynków, które czekają na dużą umowę przedwstępną, aby rozpoczęła się ich realizacja. Wciąż jednak dobry projekt jest w stanie się obronić i w chwili oddania do użytkowania być dobrze skomercjalizowany.
Łukasz Kałędkiewicz, Starszy Dyrektor, Dział Powierzchni Biurowych w CBRE

Czynsze pozostają na stabilnym poziomie, jednak duża konkurencyjność na rynku zmusza właścicieli do stosowania elastycznej polityki cenowej. Prognozowany jest spadek poziomu najwyższych stawek czynszu będących obecnie na poziomie 24 EUR.