Warsaw,
14
lutego
2018
|
13:00
Europe/Amsterdam

WARSZAWSKI RYNEK BIUROWY NIE ZWALNIA TEMPA

Rynek biurowy w Warszawie pozostaje w centrum zainteresowania deweloperów i najemców nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Rok 2017 był umiarkowany pod względem nowopowstałej podaży, biorąc jednak pod uwagę obecnie budowane obiekty eksperci CBRE prognozują, że rynek osiągnie poziom 6 milionów mkw. do końca 2021 roku. Dobrą kondycję rynku potwierdza wysoka aktywność najemców i rekordowo wysoka absorpcja, która w zeszłym roku wyniosła 390 000 mkw., co oznacza wzrost o 33 p.p. w stosunku do 2016 roku. 

Według najnowszego raportu Warsaw Office Market View – Warszawski Rynek Biurowy po IV kw. 2017 przygotowanego przez firmę CBRE, w stolicy powstaje obecnie rekordowa ilość powierzchni biurowej - 860 000 mkw. Aktywność deweloperów jest najbardziej widoczna w centrum miasta; 75% budowanej powierzchni zostanie oddane do użytku w Centrum Warszawy (ponad 650 000 mkw.), dokładnie połowa powstającej powierzchni wzbogaci Zachodnie Obrzeża Centrum, co tylko jeszcze bardziej umocni pozycję tej strefy jako nowego biznesowego centrum stolicy.

Wysokiej aktywności deweloperów towarzyszy rosnący popyt, głównie ze strony firm z sektora finansowego, które odpowiadały za 18% wynajętej podaży. Całkowita aktywność najemców w 2017 roku sięgnęła ponad 820 000 mkw., co jest wynikiem bardzo bliskim rekordu z 2015 roku. W wyniku dużego popytu i wciąż ograniczonej nowej podaży eksperci CBRE zaobserwowali dalszy spadek poziomu pustostanów o 2,6 p.p. Ze względu na ograniczoną podaż projektów, których zakończenie planowane jest w 2018 roku, tendencja zniżkowa powinna się utrzymać, zwłaszcza w centrum Warszawy.

Rafał Wdowczyk, Dyrektor, Advisory & Transaction Services, Office, CBRE
Mimo zbliżającej się fali nowej podaży zaplanowanej na lata 2019-21, wysoka aktywność najemców, a co za tym idzie spadające wskaźniki pustostanów potwierdzają, iż rynek póki co zachowuje równowagę. Najbliższy rok będzie charakteryzował się stosunkowo niską podażą oraz nieco spadającym poziomem pustostanów. Sytuacja ta może chwilowo przesunąć przewagę w stronę wynajmujących, w zależności od tego w której dzielnicy poszukują oni powierzchni biurowej. W tym roku bardzo istotną kwestią jest tempo podejmowanych decyzji, to od niego zależy, czy uda wynająć się biuro w pożądanej lokalizacji.” ​ 
Rafał Wdowczyk, Dyrektor, Advisory & Transaction Services, Office, CBRE

Stawki czynszu w Warszawie pozostają stabilne. Czynsze umowne szacowane są obecnie na poziomie 20-23,00 EUR/mkw./m-c. za najbardziej atrakcyjne powierzchnie biurowe w centralnych lokalizacjach, a około 15 EUR/mkw./m-c. za powierzchnie w obiektach poza centrum.

Pobierz Raport