Warsaw,
18
listopada
2015
|
09:00
Europe/Amsterdam

ZAPOWIADA SIĘ REKORDOWY ROK DLA SEKTORA MAGAZYNOWEGO

W przeciągu trzech kwartałów 2015 roku aktywność najemcóww sektorze powierzchni produkcyjno - magazynowych utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie. Łącznie wynajęto ponad 1,9 mln mkw. powierzchni, co stanowi 27%wzrostu w porównaniu rok do roku. Rosnąca aktywność najemców zachęca deweloperów do podejmowania nowych inwestycji magazynowych a także powrotu do inwestycji spekulacyjnych, które obecnie stanowią 50% prowadzonych inwestycji. Na koniec III kwartału 2015 roku dostępne było w Polsce ponad 9,67 mln mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowo – logistycznej, a w budowie pozostawało około 580 tyś mkw.

Znaczący wzrost aktywności deweloperów obserwujemy w regionie warszawskim a także na nowych rynkach magazynowych, w których dotychczas nie były prowadzone nowe inwestycje. Popyt w trzech kwartałach roku napędzały głównie firmy z sektora logistycznego, stanowiące 42% wszystkich najemców. Wśród branż generujących największy popyt znajdują się handel oraz produkcja, około 24% najemców pochodzi z każdego tego sektora.

Patrick Kurowski, Dyrektor, Dział Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, CBRE
3 kw. 2015 r. był kolejnym okresem wysokiej aktywności najemców na rynku magazynowym w Polsce. W 3 kw. podpisano umowy najmu na ok. 630.000 mkw., natomiast od początku roku wynajęto łącznie ok. 1,94 mln mkw.. To aż o 27% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. Nowe umowy i ekspansje stanowiły 67% odnotowanego popytu, podczas gdy przedłużenia dotychczasowych umów najmu wyniosły 33%. Dynamiczny wzrost zasobów powierzchni magazynowych stanowi odpowiedź na zwiększające się zainteresowanie najmem. Znaczna część nowo powstającej powierzchni ma charakter spekulacyjny – na koniec 3 kw. 2015 r. ponad połowa spośród 580.000 mkw. w budowie, nie była zabezpieczona umowami najmu. Duże zaangażowanie deweloperów w nowe projekty potęgują niskie stopy pustostanów. Rozwijają się dojrzałe rynki, ale również nowe lokalizacje, takie jak Szczecin, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz.
Patrick Kurowski, Dyrektor, Dział Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, CBRE

Od kilku kwartałów, w głównych regionach Polski czynsze umowne pozostają na stabilnym poziomie 4,00 – 5,50 EUR/mkw./mies.