Polska, licząca 38 milionów mieszkańców, jest największym pod względem ludności krajem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jak wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów CBRE, nasz kraj jest jedną z najbardziej stabilnych i dynamicznych gospodarek w regionie CEE. Raport „Poland Outlook 2017” przedstawia obecną sytuację oraz prognozy ekspertów CBRE dotyczące kluczowych sektorów nieruchomości komercyjnych: biurowego w Warszawie i miastach regionalnych, handlowego, przemysłowo-logistycznego oraz inwestycyjnego.
Warszawski rynek biurowy
Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w postaci nowobudowanych metrów kwadratowych w Warszawie wydaje się być stosunkowo stabilna, czyli wciąż wysoka. Oznacza to, iż nie obserwujemy bezpośredniego wpływu zarówno lokalnej jak i globalnej sytuacji polityczno-ekonomicznej na zainteresowanie deweloperów inwestowaniem w Polsce, a także nie oczekujemy, iż w najbliższej przyszłości się to zmieni. Jednocześnie mamy do czynienia z silnym i stałym popytem napędzanym przez takie czynniki, jak m.in. organiczny wzrost działalności podmiotów gospodarczych oraz nowy, szukający oszczędności biznes relokowany do Polski z innych państw. Tym samym skala zawartych umów najmu w Warszawie potwierdza wysokość aktywność najemców. Mimo chwilowego ustabilizowania się pustostanów poniżej poziomu 15% szacujemy, że tendencja wzrostowa powróci i utrzyma się do połowy 2018 r., przy czym nie powinna raczej przekroczyć ok. 15,5%
Łukasz Kałędkiewicz, Senior Director, Advisory & Transaction Services, CBRE
Regionalne rynki biurowe
Aktywność deweloperów w regionach jest kreowana przez silny popyt na nowoczesną powierzchnię biurową w tych miastach. W najbliższych dwóch latach zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej będą dalej rosły, a największej aktywności spodziewamy się w Krakowie (ponad 300 tys. mkw. w budowie). Ze względu na coraz wyższy poziom powierzchni niewynajętej, deweloperzy mogą się spodziewać wzrostu oczekiwań najemców oraz konieczności zwiększenia pakietu zachęt. W wielu miastach podaż prześcignie popyt niemniej jednak niesłabnące zainteresowanie ze strony najemców zwłaszcza z sektora BPO/SCC/IT pozwala prognozować, iż nowo wybudowana powierzchnia będzie stopniowo wchłaniana przez rynek. Ważnym podkreślenia wymaga jednak fakt, iż w pierwszej kolejności, bez znaczenia o jakim rynku regionalnym mówimy, wynajmą się projekty już realizowane, najlepiej zlokalizowane w ramach miasta, oferujące najlepszą możliwą przestrzeń pracy dla Najemcy oraz wspomniane wyżej pakiety zachęt.
Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor, Advisory and Transaction Services, Dział Powierzch Biurowych, CBRE
Rynek przemysłowy i logistyczny
Na rynek powierzchni logistycznych coraz silniej oddziałuje handel internetowy. Dynamiczny wzrost branży e-commerce przekłada się na silny popyt na powierzchnie magazynowe, zarówno dla wielkopowierzchniowych regionalnych centrów dystrybucji - często zajmowanych przez czołowych międzynarodowych graczy rynku e-commerce, jak i miejskie centra logistyczne realizujące ostatni etap dystrybucji w ramach łańcucha dostaw (tzw. last mile).
Aleksander Kuźniewski, Associate Director, Dział Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych, CBRE
Rynek handlowy
W wyniku coraz większej konkurencji ze strony nowoczesnych, proponujących innowacyjne rozwiązania projektów, wiele starszych obiektów znalazło się w obliczu przeprowadzenia koniecznych zmian. W Polsce aż 50% istniejących centrów handlowych jest obecnych na rynku od 10 lat lub dłużej. Deweloperzy powinni obecnie planować nie tylko nowe realizacje, ale również modernizacje i przebudowy już istniejących centrów. Odświeżanie obiektów, przearanżowanie przestrzeni, weryfikacja oferty handlowej oraz wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych to trend, który będzie się utrzymywał w najbliższych latach.
Magdalena Frątczak, Director, Retail Department at CBRE
Rynek inwestycyjny
Rynek inwestycyjny w Polsce w I kwartale 2017 roku został zdominowany przez sektor hotelowy, który dzięki transakcji nabycia trzech 5-gwiazdkowych hoteli stanowił 45% udziału w rynku. W ramach transakcji nowego właściciela zyskał Hotel Sheraton w Krakowie, oraz dwa hotele w Warszawie: Hotel Radisson Blu Centrum oraz Hotel Westin. Ponadto zainteresowaniem inwestorów cieszą się niezmiennie sektory handlowy oraz biurowy, które zdobyły odpowiednio 33% oraz 20% udziałów w całkowitym wolumenie transakcji inwestycyjnych. Rok 2017 zapowiada się bardzo optymistycznie z uwagi na fakt, iż toczy się obecnie wiele transakcji na naszym rynku.
Przemysław Felicki, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, CBRE