SZCZECIN ATRAKCYJNĄ LOKALIZACJĄ DLA INWESTORÓW Z SEKTORA NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNYCH
Prognozowany wzrost inwestycji zagranicznych w sektorze usług oraz polepszające się nastroje inwestorskie w mieście w związku z nową, otwartą polityką władz, sprawiają, iż Szczecin ma olbrzymi potencjał na awans do rangi ważnego ośrodka biznesowo-kulturalnego Europy. Duże zasoby wykwalifikowanych pracowników oraz dogodne położenie w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Niemcami są kluczowymi atutami miasta. Spodziewamy się, że w przyszłości to właśnie sektor usług (BPO) oraz badania i rozwój (R&D) będą generować nowe miejsca pracy w Szczecinie.
Joanna Mroczek, dyrektor Działu Badań i Doradztwa, CBRE w Polsce
Rynek biurowy i sektor BPO
Wzrost ilości powierzchni niewynajętych stawia potencjalnych najemców w uprzywilejowanej pozycji, mogą oni bowiem wybierać w szerszej ofercie lokali i negocjować dla siebie bardziej korzystne warunki. Jednak stosunkowo wysoka aktywność najemców oraz zainteresowanie tym rynkiem ze strony coraz szerszego grona inwestorów powinno doprowadzić w relatywnie niedługim okresie do wchłonięcia wolnych powierzchni.
Daniel Bienias, dyrektor Działu Reprezentacji Najemców i Usług BPO, CBRE w Polsce
Rynek powierzchni handlowych
Stawki czynszów w najlepszych obiektach wynoszą od 40 do 45 EUR/mkw./mies. Przy głównych ulicach handlowych stawki czynszowe są bardziej zróżnicowane, przede wszystkim ze względu na różny standard wykończenia wnętrz oraz strukturę własności i wahają się od 25 do 40 EUR/mkw./mies.
Szczecin jest popularnym celem zakupowym dla mieszkańców Niemiec, co korzystnie wpływa na jego atrakcyjność wśród sieci handlowych. Współczynnik nasycenia nowoczesną powierzchnią handlową kształtuje się na poziomie około 600 mkw. na 1.000 mieszkańców, co przy średnim nasyceniu mierzonym dla siedmiu największych miast Polski na poziomie 730 mkw./1.000 mieszkańców, plasuje miasto w dolnym przedziale rankingu.
Magdalena Frątczak, dyrektor działu powierzchni handlowych w CBRE w Polsce
Rynek magazynowy
Do niedawna mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której firmy poszukujące powierzchni magazynowej zmuszone były do zakupu bądź budowy własnych obiektów logistycznych. Niedawno wybudowany North-West Logistic Park został od razu wynajęty w 100%, częściowo już przed zakończeniem budowy. Taka sytuacja wskazuje na wysoki, niezaspokojony popyt na wysokiej jakości obiekty magazynowe. Dużym obszarem do zagospodarowania są tereny wzdłuż drogi ekspresowej S10 lub Zachodniopomorskiego Centrum Logistycznego o powierzchni 20 ha na terenie Portu Szczecin. Niewiele jest jednak projektów zaplanowanych do realizacji w najbliższej przyszłości.
Aleksander Kuźniewski, starszy negocjator w dziale powierzchni magazynowych i logistycznych w CBRE