Polski rynek nieruchomości nieprzerwanie przyciąga silnych inwestorów – w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy (do końca września 2014) zainwestowano tu 1,8 miliarda euro. Jednakże ograniczona dostępność nieruchomości komercyjnych najwyższej klasy sprawia, że inwestorzy coraz chętniej przyglądają się rynkowi czeskiemu, rumuńskiemu i węgierskiemu, na których wzrost wartości inwestycji wynosił odpowiednio 11%, 215% i 126%.
Rosyjski rynek nieruchomości komercyjnych odnotował znaczy spadek wartości inwestycji – 45% od początku roku do końca września 2014 – na co wpływ miała w dużym stopniu sytuacja geopolityczna.
W całym regionie, z wyjątkiem Rosji, obserwowaliśmy nieprzerwane, silne zainteresowanie inwestorów rynkiem nieruchomości komercyjnych. Wpływ na to miało niskie oprocentowanie oraz zwiększona alokacja w tej klasie aktywów. Obserwując tempo zawieranych transakcji szacujemy, że ostatni kwartał roku przyniesie bardzo dobre wyniki. Nie zaobserwowaliśmy żadnych sygnałów świadczących o spowolnieniu aktywności inwestorów. Przewidujemy dalszy wzrost wartości inwestycji w roku 2015.
Mike Atwell, Szef Działu Rynków Kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią
Polska jest najaktywniejszym krajem na rynku nieruchomości komercyjnych spośród wszystkich krajów znajdujących się w regionie CEE. Analizując dane z 3 kwartału 2014 roku możemy zauważyć wzmożoną aktywność inwestorów w sektorach nieruchomości biurowych oraz logistyczno-magazynowych. W stosunku do 3 kwartału 2013 roku procent transakcji w obu tych sektorach wzrósł o blisko 20%. Około 60% transakcji podpisanych w 3 kwartale 2014 dotyczyło nieruchomości znajdujących się w Warszawie. Na rynku pojawiło się wiele funduszy amerykańskich, dotychczas nieobecnych w Polsce.
Joanna Mroczek, Dyrektor działu doradztwa i badań rynku w CBRE