Jak wynika z danych zebranych przez CBRE, największą światową firmę doradczą w sektorze nieruchomości komercyjnych, polski rynek magazynowy i przemysłowy jest w dobrej kondycji.
W 2013 roku odnotowano rekordowy wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych – wartość inwestycji wyniosła 610 milionów euro. Zdaniem ekspertów CBRE stale rośnie zainteresowanie powierzchniami magazynowymi ze strony inwestorów, a kolejne kwartały powinny przynieść dobre wyniki. Na koniec 2013 roku stopy kapitalizacji dla najlepszych obiektów magazynowych wyniosły około 7,40%.
Firmy zajmujące się handlem internetowym oraz logistyką są motorem na rynku najmu powierzchni magazynowych. Konsekwencją wzrostów w tym sektorze gospodarki, a także rosnącego popytu na usługi logistyczne jest coraz dalej idąca centralizacja operacji. Firmy często koncentrują swoją działalność w kilku większych obiektach logistycznych. Wynikiem tego jest rosnące zapotrzebowanie na magazyny XXL (wielkopowierzchniowe), choć obecnie podaż takich powierzchni nie dorównuje popytowi. Obserwujemy trend, w ramach którego deweloperzy, zapewniwszy sobie określoną ilość umów typu pre-let przed realizacją inwestycji, decydują się także na powiększenie obiektu o komponent spekulacyjny. Polskim rynkiem interesują się też inwestorzy planujący budowy build-to-suit. Największą popularnością cieszą się tu okolice Wrocławia, Poznania i Śląsk
Patrick Kurowski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych, CBRE w Polsce
Pod koniec 2013 roku całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce wyniosły 7,72 milionów mkw. Warszawa, Śląsk i Polska centralna pozostają największymi rynkami magazynowymi w kraju. W 2013 roku do użytku oddano ponad 333.000 mkw. nowych powierzchni magazynowych w porównaniu do 465.000 mkw. w 2012 roku. Pod koniec ubiegłego roku w Polsce w budowie było o 136% więcej nowoczesnych powierzchni magazynowych niż pod koniec 2012 roku i 35% więcej niż w 2011 roku. W czwartym kwartale 2013 roku odnotowano umiarkowaną podaż nowych powierzchni przemysłowych i magazynowych – do użytku oddano zaledwie 55.000 mkw. Do największych obiektów ukończonych w czwartym kwartale należą m.in. Good Point Pulawska III w Piasecznie (15.000 mkw.) i Panattoni Park Czeladź (12.000 mkw.). Na koniec 2013 roku odsetek wolnych powierzchni w tym sektorze wyniósł 11%, przy czym był on o wiele wyższy w Warszawie (do 22%) i znacznie niższy w Poznaniu i Gdańsku (4-5%)
Działalność deweloperów koncentruje się przede wszystkim na projektach budowanych na konkretne zamówienie klientów (build-to-suit), powstaje natomiast niewiele projektów spekulacyjnych. W regionie Poznania i Wrocławia rozpoczęto najwięcej budów magazynów, m.in. dwa obiekty dla firmy Amazon – 101.000 mkw. w Panattoni Poznań i 124.000 mkw. w Goodman Wroclaw South Logistics Center.
Stawki czynszów za najlepsze powierzchnie utrzymują się na stabilnym poziomie i taki jest obecnie trend, natomiast odsetek wolnych powierzchni utrzymuje się na tym samym poziomie lub spada. W obliczu dobrych prognoz makroekonomicznych na 2014 rok, optymistycznie patrzę na rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych
Patrick Kurowski