Sytuacja na rynku gruntów inwestycyjnych w Polsce jest stabilna, choć popyt na najlepsze lokalizacje stale rośnie. W obszarze zainteresowań inwestorów są najczęściej działki pod projekty o średniej wielkości – wynika z raportu „ViewPoint Rynek Gruntów w Polsce 2015” przygotowanego przez ekspertów firmy CBRE.
„Od dwóch lat obserwujemy stabilizację na rynku gruntów, nieznaczne różnice w rozwoju rynku widoczne są w ujęciu sektorowym. Ceny za najlepsze działki utrzymują się na wysokim poziomie, natomiast tanieją grunty o mniejszej atrakcyjności. Popyt na najlepsze ziemie jest wysoki, czego dowodzi szybka sprzedaż takich projektów i możliwość ich sfinansowania kredytem bankowym. O atrakcyjności gruntu oraz o jego cenie decydują takie czynniki jak: lokalizacja, dostępność komunikacyjna, uwarunkowania planistyczne, wielkość oraz tytuł prawny- twierdzi Maciej Wójcikiewicz, Dyrektor Działu Wycen CBRE.
W sektorze gruntów przeznaczonych na inwestycje biurowe do topowych gruntów zaliczane są te, zlokalizowane w centrach miast bądź najbardziej popularnych strefach biurowych. Najdroższe działki zlokalizowane są w Warszawie, a także w rozwijających się miastach regionalnych jak Kraków czy Wrocław.
Dużym zainteresowaniem charakteryzuje się jednak rynek gruntów dedykowany sektorowi magazynowo – przemysłowemu, którego bardzo dynamiczny rozwój obserwujemy od kilku kwartałów. Głównym czynnikiem determinującym atrakcyjność działki jest w tym przypadku lokalizacja przy istniejących bądź planowanych węzłach autostradowych oraz możliwość pozyskania najemcy przed rozpoczęciem budowy.
Wśród terenów inwestycyjnych przeznaczonych pod projekty handlowe, deweloperzy rozpatrują ich lokalizację pod kątem aktualnego nasycenia powierzchnią handlową okolicznego rynku.