Rekordowy popyt najemców w 1 kw. 2015
Według najnowszego raportu „Poland Industrial MarketView Q1 2015” przygotowanego przez ekspertów CBRE, rok 2015 r. zaczął się bardzo dobrze. O szczegółowej sytuacji na rynku, aktywności deweloperów oraz sytuacji najemców rozmawiamy z Patrickiem Kurowskim, Dyrektorem Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, CBRE.
1. Jak minęły pierwsze trzy miesiące roku w sektorze powierzchni przemysłowymi magazynowych?
W minionych miesiącach mieliśmy do czynienia z bardzo wysoką aktywnością najemców, był to najlepszy pod kątem popytu początek roku w historii polskiego sektora powierzchni magazynowych i przemysłowych. W pierwszym kwartale zawarto umowy o łącznej powierzchni 640 000 mkw., co jest wynikiem aż o 30% lepszym niż w analogicznym okresie 2014 r., a także był to jeden z trzech najsilniejszych kwartałów od 2000 roku.Dodatkowo tylko w 1 kwartale oddano do użytku 270.000 mkw. nowej powierzchni. W związku z tym możemy powiedzieć, że początek roku rozpoczął się bardzo dobrze dla rynku, spodziewamy się również, że nadchodzące miesiące będą bardzo dynamiczne pod kątem rozwoju tego sektora.
2. Jak wyglądała aktywność deweloperów w minionym kwartale?
W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy wzrost aktywności deweloperów, która jest reakcją na spadające wskaźniki pustostanów. Wskaźnik powierzchni niewynajętych na koniec 1 kw. 2015 wynosił 5,6%, oznacza to spadek o 5% w porównaniu rok do roku (10,7% w 1. kw. 2014 r.). Ograniczona dostępność powierzchni i duże zainteresowanie ze strony najemców powodują, że deweloperzy chętnie podejmują nowe inwestycje. Dodatkowo, wielu inwestorów poszukuje możliwości lokowania kapitału w Polsce, są oni zainteresowani inwestycjami w obiekty magazynowe i przemysłowe.Ze względu na ograniczoną podaż produktów inwestycyjnych, deweloperzy mogą skorzystać z atrakcyjnych warunków finansowania na nowe projekty.
3. Czyli w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się większej ilości projektów spekulacyjnych?
W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się większej ilości takich projektów. Będą one powstawać zarówno w sprawdzonych lokalizacjach, charakteryzujących się dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową, jak też na terenach, które dysponują najmniejszym zasobem wolnej powierzchni. Obecnie jednym z takich regionów jest Wrocław budowy nowego obiektu spekulacyjnego o powierzchni ok. 19.000 mkw., wchodzącego w skład Prologis Park Wrocław V.
4. Co jest istotne z perspektywy najemców, jakie tereny cieszą się zainteresowaniem?
Najemcy są w bardzo dobrej pozycji negocjacyjnej, czynsze umowne pozostają na stabilnym poziomie, dodatkowo deweloperzy proponują nadal atrakcyjne zachęty dla najemców, szczególnie w nowych lokalizacjach.
5. Na jakie trendy warto zwrócić uwagę?
Do ważnych aspektów należy ożywienie aktywności deweloperskiej na Wschodzie Polski. W 1. kw. 2015 r. rozpoczęto budowę Panattoni Park Rzeszów o docelowej powierzchni ok. 39.000 mkw. Zakończenie pierwszego etapu budowy (28.000 mkw.) zaplanowano na 3. kw. 2015 r. Dodatkowo, deweloperzy obecni w regionie – MLP Group i Goodman planują dalszą ekspansję w obrębie obiektów: Millenium Logistic Park Lublin, Goodman Lublin Logistics Centre.