Warszawa pozostaje najbardziej atrakcyjnym miastem dla biznesu w Polsce. Aż 28 proc. przedsiębiorców, którzy planują rozwój geograficzny swoich firm, jako miejsce rozważane pod nową lokalizację wskazało właśnie stolicę. Z raportu „Potencjał inwestycyjny Warszawy” opracowanego przez Antal i CBRE, wynika, że do stolicy najbardziej przyciąga inwestorów dostępność wykształconych kadr oraz liczba i standard nieruchomości. Średnia całościowa ocena dla Warszawy wyniosła 7 pkt. w 10-stopniowej skali.
Ocena atrakcyjności Warszawy jako miejsca rozwijania działalności biznesowej i wskazanie tej lokalizacji jako lidera w lokowaniu nowych inwestycji przez 28 proc. decydentów to ważna informacja z punktu widzenia uczestników lokalnego rynku pracy. Parametry związane z dostępnością potencjalnych pracowników są szczególnie istotne w dobie utrzymującego się zjawiska rynku pracownika, który przekłada się na trudności w pozyskiwaniu „rąk do pracy” i coraz częściej stanowi kluczową barierę w rozwoju przedsiębiorstw. W kontekście podaży pracowników, warto zwrócić uwagę na wysoką ocenę atrakcyjności Warszawy nie tylko w oczach inwestorów, ale również kandydatów do pracy – jak wynika z danych Antal, to właśnie stolica jest lokalizacją pierwszego wyboru dla osób rozważających relokację z powodów zawodowych
Anna Piotrowska-Banasiak, Business Development Director w Antal
Do Warszawy po specjalistów ds. finansów oraz IT
Stolica zdecydowanie dominuje pod względem atrakcyjności rynku pracy dla specjalistów IT. Dzieje się tak chociażby dlatego, że tutaj swoje siedziby ulokowali najwięksi gracze z tego sektora. Ponadto, to właśnie w Warszawie specjaliści i menedżerowie IT zarabiają najwięcej. Warto wspomnieć, że miasto jest także prężnie działającym ekosystemem startupowym, który przyciąga pełnych zapału młodych, ambitnych i twórczych ludzi. Warszawę pod tym kątem wyróżniają organizacje takie jak Campus Warsaw stworzony przez Google, czy Reaktor.
Anna Miłosz, konsultant Antal, IT Services
Silna metropolia z dobrze rozwiniętą infrastrukturą
Pod względem infrastruktury, Warszawa jest najbardziej rozwiniętym miastem w Polsce, jednakże w porównaniu z wieloma stolicami Europy Zachodniej, nadal istnieje duże pole do poprawy. Miasto gwałtownie rośnie pod względem liczby mieszkańców, powstają nowe dzielnice biznesowe i mieszkaniowe, w związku z tym rosną również potrzeby w zakresie transportu publicznego i infrastruktury drogowej. Z drugiej strony, jak pokazuje badanie, ocena stanu obecnego już jest stosunkowo wysoka. Dodatkowo miasto jest w trakcie licznych kluczowych inwestycji, które bez wątpienia umocnią dobrą pozycję infrastruktury stolicy.
Piotr Pikiewicz, Starszy Konsultant, Dział Badań i Analiz Rynku, CBRE
Design, innowacje oraz miliony nowych powierzchni
Rynek biurowy w Warszawie podlega ciągłej transformacji i gwałtownej ekspansji. Warszawa jest wśród pięciu stolic europejskich z największą ilością powierzchni biurowej w budowie. W ciągu najbliższych kilku lat, istniejące zasoby (ponad 5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni) wzrosną o około 600.000 mkw. To powoduje wysoką konkurencyjność i konieczność podnoszenia jakości i standardu oferowanych budynków. Te starsze podlegają remontom i zmianom, w tych nowych poszukuje się innowacyjnych rozwiązań z zakresu architektury, technologii, ekologii i komfortu pracy. Z perspektywy biznesowej, rynek w Warszawie, który już się ukształtował, oferuje najlepsze w regionie warunki rozwoju, w tym stabilny popyt na budynki najwyższej jakości
Mikołaj Sznajder, Starszy Zastępca Dyrektora w dziale Powierzchni Biurowych, CBRE