Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe będzie rosło. Już 3 na 4 najemców planuje rozwinąć swoje łańcuchy dostaw i zajmować więcej tego typu przestrzeni. Na celowniku będą nie tylko topowe lokalizacje. 54 proc. firm wyjdzie poza główne ośrodki i poszuka magazynów gdzie indziej – wynika z raportu CBRE „European Logistics Occupier Survey 2022”. Najemcy w branży magazynowej poza spadającą dostępnością, mierzą się z kilkoma innymi wyzwaniami. 84 proc. doświadczyło zaburzeń w łańcuchach dostaw, problemem są również rosnące ceny, brak wykwalifikowanej kadry oraz obawy o nowe regulacje związane z ochroną środowiska.
Magazyny przez ostatnie lata przeżywają okres nieustającego wzrostu. Pandemia przyczyniła się do tego najmocniej, bo była impulsem do skokowego rozwoju e-commerce. Oczywiście sektor mierzy się z różnymi globalnymi problemami, które są konsekwencją m.in. wojny w Ukrainie czy polityki zero-COVID w Chinach. Najważniejsze z nich to zaburzone łańcuchy dostaw, rosnące ceny czy ograniczona dostępność towarów i surowców. To odbije się zarówno na popycie, podaży, jak i inwestycjach. Tylko w Polsce w pierwszym kwartale 2022 roku powierzchnia magazynowa przekroczyła 24,5 mln mkw., a w budowie pozostaje 4,5 mln mkw. Jednak to i tak za mało. Wysokie zapotrzebowanie na magazyny widać w całej Europie. Aż trzy czwarte firm będzie ich poszukiwać
Beata Hryniewska, Szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w CBRE
Popyt nadal rekordowy
Wyzwania dla sektora magazynowego
Metodologia: badanie przeprowadzono w okresie styczeń-marzec 2022. Wzięło w nim udział 100 respondentów – ekspertów branży magazynowej w konkretnej firmie. Każde przedsiębiorstwo posiadało przestrzeń magazynową w co najmniej 4-5 krajach europejskich. 22 proc. respondentów posiadało przestrzeń magazynową w Polsce.