- branża nieruchomości podsumowuje elektrozbiórkę
W dniach 18-22 kwietnia 2016 w ramach akcji ,,Zrzuć zbędne kilowaty” odbyła się elektrozbiórka w ponad 70 nieruchomościach. Organizatorami akcji było osiem firm działających na rynku nieruchomości komercyjnych (CBRE, Cushman & Wakefield, Grupa Capital Park, JLL, Knight Frank, NAI Estate Fellows, Savills, Skanska). Inicjatywę wspierała firma BYŚ, zapewniająca wywóz i utylizację odpadów. W ramach akcji zebrano ponad 10 200 kg elektroodpadów. Uzyskane fundusze z utylizacji w wysokości ponad 1 500 zł zostały przekazane Świetlicy Wychowawczo-Terapeutycznej ,,Smurfy” w Piszu. Dodatkowo związani z elektrozbiórką darczyńcy, pragnący zachować anonimowość, przekazali Świetlicy ponad 8 000 zł.
Akcja „Zrzuć zbędne kilowaty” odbywa się od czterech lat i jest związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi. Podczas wydarzenia w budynkach biurowych, centrach handlowych i magazynach zbierane są elektroodpady. Zbiórka wspierana jest przez działania edukacyjne, mające na celu uświadomienie znaczenia segregacji odpadów.
Cieszę się, że do naszej inicjatywy dołączyły w tym roku kolejne, międzynarodowe organizacje, jest to potwierdzeniem tego, że pojęcie społecznej odpowiedzialności biznesu na stałe zakorzeniło się w branży nieruchomości.. W tym roku widzieliśmy ogromne zainteresowanie zbiórką. Dzięki zaangażowaniu uczestników udało nam się zebrać o ponad tonę więcej elektroodpadów niż w roku poprzednim. Zebrane środki z utylizacji odpadów zostaną przekazane dla podopiecznych Świetlicy Wychowawczo-Terapeutycznej ,,Smurfy” w Piszu.
Ewa Rasińska z firmy JLL
W ramach edukacji ekologicznej poniżej przedstawiamy zasady prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem:
- Zlecenie wywozu wielkogabarytowych elektroodpadów specjalistycznej firmie – bezpłatnie, bez wychodzenia z domu. Szczegóły pod linkiem: http://www.decydujesz.pl/
- Oddanie w sklepie podczas zakupu nowego sprzętu tego samego typu- wymiana 1 za 1- stary na nowy.
- Zostawienie małogabarytowego zużytego sprzętu w dużym markecie bez konieczności kupowania nowego.
- Oddanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w miejscu dostawy.
- Pozostawienie zużytych przedmiotów w gminnym punkcie zbierania (PSZOK), informacja powinna znajdować się na stronie internetowej urzędu gminy.
- Zostawienie w serwisie zajmującym się naprawą zepsutych urządzeń, gdy okaże się, że koszt serwisu przewyższa cenę nowego urządzenia lub gdy naprawa jest nieskuteczna.