W dniach 18-22 kwietnia osiem firm działających na rynku nieruchomości komercyjnych (CBRE, Cushman & Wakefield, Grupa Capital Park, JLL, Knight Frank, NAI Estate Fellows, Savills, Skanska) oraz zapewniająca wywóz odpadów firma BYŚ, przeprowadzą zbiórkę elektroodpadów w ramach akcji „Zrzuć zbędne kilowaty”. Dochód z utylizacji zebranych przedmiotów zostanie przekazany na cele charytatywne. Patronat medialny nad akcją objęło wydawnictwo EurobuildCEE oraz magazyn Real Estate Manager.
W ramach akcji „Zrzuć zbędne kilowaty” łączymy edukację w dziedzinie ekologii z działalnością charytatywną, przekazując środki pozyskane z recyklingu na wsparcie wybranego wspólnie beneficjenta. Tegoroczna, już czwarta edycja, ma szerszą skalę, dzięki dołączeniu do akcji kolejnych firmy z branży nieruchomości. Razem z najemcami oczyścimy z elektroodpadów prawie 70 nieruchomości komercyjnych.
Anna Podgórska, Dyrektor Działu PR i Marketingu w firmie Knight Frank
Co zbieramy?
Dlaczego właściwa utylizacja elektroodpadów jest taka ważna?
- Rtęć, związki bromu, kadm, PCB, R-12, azbest – to tylko niektóre niebezpieczne substancje, które znajdują się w elektroodpadach. Jeśli trafią do zbiorników wodnych, przenikną do gleby, a później do organizmu człowieka, czy zwierząt, mogą wywołać zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, problemy neurologiczne czy zmiany nowotworowe.
- Należy pamiętać, aby zużytych urządzeń nie wyrzucać do zwykłych pojemników. Trzeba je umieścić w specjalnych kontenerach lub oddać do punktu zbiórki. Następnie muszą one zostać poddane recyklingowi.
- Odzyskane surowce ze zużytego sprzętu mogą być wykorzystane do produkcji nowych rzeczy, np. tworzywo z obudowy lodówki może zostać przetopione na kołpaki, szklane drzwiczki od pralki można przerobić na naczynie żaroodporne, zaś materiały ze zużytych telefonów komórkowych można wykorzystać np. do wytwarzania czajników.
- Elekroodpady warto poddawać recyklingowi z uwagi na to, że zawierają wiele cennych metali takich jak złoto, srebro, miedź czy aluminium, które mogą być ponownie wykorzystane. Przykładowo, zawarte w telefonach komórkowych złoto, platyna, srebro czy miedź, mogą być użyte do produkcji czajników.