Rezygnacja z wydzielonych boksów, nacisk na wspólną przestrzeń znoszącą hierarchię i budującą współpracę oraz eksperymentowanie z centrami pracy zdalnej, stworzonymi dla pracowników dojeżdżających do pracy z obrzeży miasta, to trendy biurowe w branży prawniczej w regionie EMEA – wskazuje raport CBRE „Law in EMEA: Space usage and workplace strategies in the legal sector”. Wszystko po to, żeby przyciągnąć i zatrzymać najlepszych specjalistów. Pod względem liczby firm prawniczych oferujących takie rozwiązania w regionie przoduje Londyn (60%). Kolejne miejsca zajmują Dublin (50%), Edynburg (25%) i Manchester (12,5%) oraz Bruksela (12,5%). Polskie kancelarie prawne dopiero zaczynają przekonywać się do takiego stylu pracy, ale część z nich już zainwestowała w większą elastyczność i nowoczesny wystrój.
Branża prawnicza zazwyczaj koncentrowała swoją uwagę na najbardziej tradycyjnych przestrzeniach biurowych, dlatego mocno zainteresowała nas ta zmiana podejścia. Coraz więcej firm zaczyna wybierać otwarte i elastyczne przestrzenie do pracy. Ciekawe jest także to, że te nowe koncepty biur nie obejmują w równym stopniu wszystkich regionów EMEA. Trend najbardziej widoczny jest w Londynie. Jeśli chodzi o przyczyny takiej zmiany podejścia, to widzimy wyraźnie, że wynika to z potrzeb pracowników oraz dążenia do ograniczania kosztów
Tomasz Medygrał, starszy konsultant w dziale reprezentacji wynajmującego, CBRE
Koniec prawniczej hierarchii?
Jedna jaskółka…
Idąc za sugestiami i potrzebami naszego zespołu, stworzyliśmy przestrzeń, która jest nowoczesna i estetyczna, a jednocześnie funkcjonalna i zapewniająca komfort pracy. Zadbaliśmy m.in. o lepszy dostęp do światła dziennego, bardziej przestronne gabinety, przemyślany układ zapewniający bliskość niezbędnych urządzeń oraz elastyczny podział przestrzeni konferencyjnej. Postawiliśmy na minimalizm, naturalne elementy i jasne barwy, które pomagają w skupieniu. Zależało nam również na stworzeniu strefy wspólnej, w której można wygodnie przygotować i spożyć posiłek oraz która sprzyjałaby integracji i odprężeniu – nasz zespół był zgodny, że jest to niezbędne i wpłynie korzystnie na samopoczucie oraz codzienną efektywność. Powstała także starannie i nowatorsko zaprojektowana przestrzeń typu living room, nawiązująca swoim stylem do przestrzeni domowych i kawiarnianych, łącząca funkcje kuchni, jadalni i biblioteki. Ulokowaliśmy ją w centrum, tak aby była łatwo dostępna dla wszystkich i zachęcała do spotkania oraz twórczej dyskusji. Wprowadzone rozwiązania spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem przez zespół, który entuzjastycznie wypowiada się o nowym biurze. Otrzymujemy również wiele pozytywnych komentarzy od naszych klientów, którzy doceniają m.in. elegancką recepcję, nowoczesny design oraz wygodną przestrzeń oczekiwania. To bardzo satysfakcjonujące!
Radosław Biedecki, partner zarządzający biurem Noerr w Warszawie